Odkud se vzalo líbání pod třešní

Kdo z vás je odborník lidové zvyky a tradice, může se mnou klidně polemizovat. Já ponechávám každému jeho názor a vybíram si ze všech možností tu, která se líbí mně.

Možná se ve mně ozývají keltští předkové, ale spatřuji úžasnou romantiku ve spojitosti s pohanským svátkem Beltane (nebo Beltain), který se dodnes slaví v severských zemích.

Tento svátek začíná podle některých pramenů 30. dubna, podle jiných 1. května, protože každý keltský den začíná večerem. Oslavuje příchod jara a tepla, nového života, který se po zimě probouzí a znovu rodí a lidé se připravují na to, jak budou opět hospodařit na polích. Večer 30.dubna se zapalovaly velké ohně na návrších. Měly ochranný a očistný smysl. Oheň symbolicky čistí lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se shromažďují během temného zimního období Samhainu. V tento čas se rovněž uhasily staré ohně v domácnostech, aby se zapálily nové.

V předvečer Beltainu se milenci vydávali do lesů, kde věšeli na stromy a keře barevné stužky symbolizující květy. Květen potom byl svátkem milostných her a z této doby zřejmě pochází líbání pod rozkvetlým stromem na 1. máje.

Oslava prastarého svátku lásky, jara, očisty, růstu, plodnosti, tvořivosti, rozvoje, vykročení vpřed, uzdravování ..... vyberte si, co chcete.

V každém případě je to něco nového a krásného ;-)

Kiwi popsicle

#Máj #Tradice

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Zatím žádné štítky
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square