Údržba hrobů

Pamatuji se na škálu reakcí, které vyvolalo mé sdělení, že jsem se rozhodla věnovat údržbě hrobů. Od - to je báječný nápad! - přes - no, to máš pravdu, je to potřeba - po - hroby? Proč? Máš nějakěj problém?

Můj prastýc byl děkanem v kostele ve Slavkově u Brna a jeho maminka mu dělal hospodyni. A tak když moje maminka jako malá jezdila na prázdniny k babičce, trávila je na faře vedle kostela a hřbitova. Smrt se u nás doma nikdy netabuizovala, byla součástí života. Tak jako hřbitov je součástí obce.

Na hřbitově mívám podobné pocity jako v kostele. Jen místo zdí jsou stromy, klenba je nebeská, nekonečná, květiny nejsou jen ve vázách, ale také v zemi. Kvetou, bují, rozrůstají se a ukazují spojitost života a smrti. A všimli jste si někdy, jak se na hřbitově chovají lidé? Když se s nimi potkáte, pozdraví vás, nebo se aspoň letmo pousmějí. Víte proč?

Přicházejí na toto místo často se smutkem, ale VŽDY S LÁSKOU. A když se zastavíte a začnete vnímat atmosféru okolo sebe, tak tu lásku ucítíte :-)

A když pracujeme na hřbitově, často se u nás někdo zastaví a říká:" To je krásné, jak jste to upravily!"

Jak praví většina náboženství i tarotové karty: Smrt je jen nový začátek. A k novému začátku se sluší nově příchozího důstojně doprovodit. Tak aby věděl, že ho na cestě doprovázejí vzpomínky, úcta a láska jeho blízkých

Proto dělám svou práci ráda. S láskou. Vrací se mi.

Před 23.5.2014-1.JPG
Po 27.5.2014-2.JPG


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Zatím žádné štítky
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square